Mydła dla dzieci

Potrzeby dziecka tuż po narodzinach, a także w kilku następnych miesiącach są bardzo specyficzne. Nie bez powodu trzy pierwsze miesiące życia maleństwa nazywa się czwartym trymestrem ciąży. Niebagatelną rolę w zapewnieniu dziecku odpowiedniej opieki odgrywają także mydła do pielęgnacji skóry i włosów. Wysokiej jakości kosmetyki dla dzieci powinny odpowiadać potrzebom najmłodszych odbiorców, które zdecydowanie różnią się od potrzeb ludzi dorosłych. Kosmetyki dla dorosłych mają zupełnie inny skład, niż te przeznaczone specjalnie dla najmłodszych. Zastanówmy się zatem, jak dobrać je tak, by zapewniały bezpieczną i naturalną pielęgnację.

W sklepach możemy obecnie znaleźć taką obfitość produktów do pielęgnacji dziecka, że wiele z nas nie wie, co wybrać. Trudno się dziwić; nie każdy musi być biochemikiem, farmaceutą czy pasjonatem chemii kosmetycznej. Dlatego dziś przyjrzymy się mydłom w kostce z perspektywy nas – konsumentów – a nie specjalistów od formuł kosmetycznych, używających zawiłych i mało zrozumiałych (dla większości) pojęć.

Zanim więc wyruszysz na zakupy, zastanów się, jakie wymogi ma spełniać kosmetyk, którego szukasz. Dokonując zakupu mydeł warto rozważyć zawężenie poszukiwań do grupy kosmetyków zawierających składniki pochodzenia naturalnego. Odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka, a zwłaszcza noworodka i niemowlęcia, powinna skupiać się bowiem równocześnie na utrzymaniu czystości oraz zachowaniu w dobrej kondycji naturalnej warstwy lipidowej naskórka. Naturalne kosmetyki o ograniczonej zawartości składników syntetycznych doskonale spełniają to zadanie.

Dlaczego jest to takie ważne? Otóż płaszcz lipidowy naskórka zapewnia odpowiedni poziom nawodnienia i natłuszczenia, stanowiąc równocześnie barierę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Stosowanie zbyt silnych mydeł i płynów, zawierających składniki myjące pochodzenia syntetycznego, może naruszyć tę delikatną, a bardzo potrzebną warstwę. Dlatego naturalne mydło stanowi doskonałą opcję w codziennych zabiegach higienicznych dzieci już od pierwszego miesiąca życia.

Jakie mydło wybrać?

Posiadaczom skóry normalnej zwykłe mydła drogeryjne zapewne wystarczą do codziennej higieny. Nie demonizujmy tych produktów, zwłaszcza jeśli kupujemy je od dawna i odpowiadają naszym oczekiwaniom. Miejmy jednak świadomość, czego używamy. Jest to szczególnie istotne w przypadku skóry suchej, wrażliwej czy atopowej. Jeśli nasza skóra jest nadwrażliwa i skłonna do alergii, zwracajmy uwagę na związki zawarte w mydle, bo niektóre z nich mogą działać drażniąco.

Dobre mydła nie powinny zawierać sztucznych substancji zapachowych. Jeśli zawierają aromaty – to powinny być one naturalne, uzyskane z olejków eterycznych.

 

Mydełko dla niemowląt powinno być dobrane szczególnie starannie. Ważne jest aby zawierało zarówno składniki myjące, jak i naturalne emolienty, które odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu nawilżenia i natłuszczenia naskórka na wysokim poziomie.

Łagodne mydełko dla dzieci powinno więc zawierać naturalne emolienty, do których należą przede wszystkim oleje roślinne. Niezwykle cenionymi olejami, wykorzystywanymi w produkcji środków myjących, są między innymi olej kokosowy, migdałowy, jojoba, oliwa z oliwek i wiele, wiele innych.

Istotnymi substancjami, dzięki którym powstaje delikatne mydło, odpowiednie do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka, są również ekstrakty roślinne oraz składniki mineralne.

Mydło dla alergików Specyficzną grupę wśród starszych i młodszych dzieci stanowią alergicy. Dobrze, aby stosowane przez nich kosmetyki (w tym mydła) charakteryzowały się dużą delikatnością i były pozbawione zbędnych dodatków.

Mydło hipoalergiczne powinno charakteryzować się krótkim składem i wysoką skutecznością w myciu i nawilżaniu. Krótki skład jest istotny w momencie wystąpienia reakcji alergicznej, ponieważ pozwala na szybsze wykluczenie czynnika alergizującego.

Mydło do rąk dla starszych dzieci powinno zawierać składniki myjące, łagodnie działające substancje antybakteryjne, ale także składniki nawilżające - na przykład oleje roślinne. Wysuszona skóra dłoni jest bowiem podatna na uszkodzenia, które stanowią bramę dla drobnoustrojów. Z tego powodu warto przemyśleć zakup wysokiej jakości mydła do częstej pielęgnacji skóry dłoni.

Jeśli możemy, wybierajmy mydła na bazie olejów roślinnych (tj. oliwy z oliwek, oleju kokosowego) i gliceryny. Unikajmy związków ropopochodnych (parafina).

Obecnie jest coraz więcej małych firm produkujących i sprzedających mydła ręcznie robione, które zawierają tylko to co potrzebne, żadnych chemicznych dodatków. Poszukajmy ich w internecie, bo naprawdę warto. Ale nie oszukujmy się, nie znajdziemy tu produktów za 3 zł. Jakość wiąże się z ceną.

Przy zakupie każdego produktu warto sprawdzić skład.