Rodzaj cery

Jak rozpoznać swój

Skóra jest niezwykle wszechstronnym i największym organem w naszym organizmie. Chroni organizm przed środowiskiem zewnętrznym, dba o wewnętrzną równowagę oraz jest lustrem naszego zdrowia. Dlatego też wymaga ona szczególnej uwagi i specjalnej pielęgnacji.

Typ skóry to genetycznie uwarunkowany podstawowy stan skóry. Prawidłowe jego rozpoznanie pozwoli nam na dobranie odpowiedniej pielęgnacji. Jakie są typy skóry? Jak je rozpoznać?

 

Znajomość rodzaju własnej cery umożliwia dobór odpowiedniej pielęgnacji. Inne kosmetyki wskazane są do cery suchej,  a inne do tłustej czy mieszanej. Rodzaj cery zależy od wielu czynników, takich jak: geny, klimat, rasa, płeć, stan zdrowia, tryb życia czy pielęgnacja skóry. Aby preparaty do pielęgnacji nie przyniosły więcej szkód niż korzyści, konieczne jest wcześniejsze określenie rodzaju i typu cery. Problemy z cerą mogą się pojawić z powodu nieprawidłowego doboru kosmetyków, a nawet ładna cera może stać się problematyczna bez odpowiedniej ochrony.

Rodzaj cery

Rozróżniamy 4 podstawowe rodzaje cery:
-Normalna

-Sucha

-Tłusta

-Mieszana

 

 

CERA NORMALNA

Najczęściej występuje u dzieci, rzadziej występuje u dorosłych, u których z czasem przeradza się w cerę suchą.

Cechy cery normalnej:
- lekko zaróżowiona, o jednolitym cielistym zabarwieniu
- gładka, miękka w dotyku
- sprawia wrażenie matowej
- jędrna, napięta
- dobrze odżywiona i nawilżona
- właściwie reaguje na czynniki atmosferyczne
- dobrze toleruje środki pielęgnacyjne
- naczynia krwionośne są na niej niewidoczne
- jest wolna od zmian trądzikowych, rozszerzonych porów, przebarwień

Cel pielęgnacji:
- nawilżanie, dotlenianie, odświeżanie
- unikanie środków o właściwościach regeneracyjnych, aby nie zaburzać, a jedynie wspierać jej prawidłowe funkcjonowanie

Uwaga: w okresie dojrzewania cera normalna ma tendencję do przekształcania się w cerę tłustą, dlatego tak ważna jest jej prawidłowa pielęgnacja.

 

CERA SUCHA

skóra o niskiej zawartości wody w naskórku

W powstawaniu suchej skóry znaczenie ma:

Niedobór lipidów bariery ochronnej skóry - pomiędzy komórkami w warstwie rogowej znajdują się uszczelniające ją lipidy naskórka, tworzą one barierę ochronną skóry i zatrzymują w niej wodę

Niedobór składników naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) - składniki NMF przyciągają wilgoć do warstwy rogowej lub górnej warstwy skóry i wiążą ją w nich, zapobiegając suchości, szorstkości i uszkodzeniom skóry

Cechy skóry suchej:
- nierówna powierzchnia (nagromadzenie zrogowaciałych komórek)
- szorstka
- matowa
- małe pory
- cienki naskórek
- kolor jasnoblady, często z odcieniem różowym (prześwitujące naczynia krwionośne)
- mogą pojawić się białawe łuski, pęknięcia, szczeliny, nadżerki (brak elastyczności, kruchy naskórek)
- uwydatnione zmarszczki, szybko się starzeje
- może reagować zaczerwienieniem na mydło, wodę i czynniki zewnętrzne

Cel pielęgnacji:
- głębokie nawilżenie, odżywienie i dotlenienie
- rekonstrukcja płaszcza lipidowego skóry
- odbudowa naturalnego czynnika nawilżającego NMF
- uzupełnienie składników cementu międzykomórkowego
- ochrona przed promieniowaniem słonecznym, mrozem i wiatrem
- unikanie środków drażniących

Uwaga: Skóra sucha nie jest przeciwieństwem skóry tłustej, istnienie obu rodzajów cery u jednej osoby jest możliwe.

CERA TŁUSTA

Podstawowym kryterium pozwalającym sklasyfikować cerę jako tłustą jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych, praktycznie na całej powierzchni skóry twarzy. Dotyczy głównie osób w wieku dojrzewania, choć coraz częściej problem ten dotyka osób dojrzałych. Częściej spotykana u mężczyzn.

- skórze głowy
- twarz – czoło, nos, broda (tzw. strefa T)
- okolica mostkowa
- ramiona

Stąd też w tych okolicach mamy do czynienia z objawami przetłuszczania się skóry.

Cechy skóry tłustej:
- szarawa, ziemista (wynik pogrubionego naskórka)
- błyszczy się, występuje łojotok
- rozszerzone pory, ułożone blisko siebie
- obecność zaskórników (otwarte widoczne jako czarne punkty w miejscu ujścia mieszka włosowego oraz zamknięte w postaci grudek)
- odporna na drażniące działanie czynników chemicznych i atmosferycznych
- odpowiada pogorszeniem swojej kondycji pod wpływem stresu, czynników hormonalnych, zaburzeń układu pokarmowego oraz niedoborów witamin B, E i H
- jej wygląd poprawia się latem (upłynnienie łoju)
- późno się starzeje
- stanowi podłoże do rozwoju zmian trądzikowych (łój w połączeniu ze złuszczonymi komórkami warstwy rogowej i zmienionym ph tworzy idealną pożywkę dla bakterii Propionibacterium acnes)

Cel pielęgnacji:
- zmniejszenie grubości warstwy rogowej
- regulacja wydzielania sebum przez gruczoły łojowe, zamykanie porów
- działanie matujące
- poprawa ukrwienia skóry
- unikanie środków pielęgnacyjnych o działaniu drażniącym, zaburzającym naturalną florę bakteryjną oraz kwaśne ph lub nadmiernie odtłuszczających naskórek
- nawilżanie i dotlenianie
- działanie bakteriobójcze, dezynfekujące
- łagodzenie podrażnień

CERA MIESZANA

Osoby z cerą mieszaną mają skłonności zarówno do przesuszania, jak i przetłuszczania, dlatego z powodu swojej nierównomierności, cera mieszana jest najtrudniejszym typem skóry w pielęgnacji.

Cechy skóry mieszanej:
- strefa tłusta – czoło, nos, broda
- strefa sucha – policzki, skronie, okolica oczodołów
- kontakt z wodą i mydłem powoduje znaczne podrażnienie, uczucie napięcia i pieczenie
- pojawia się często u osób ze skłonnością do przetłuszczania się skóry

Cel pielęgnacji:
- podwójna pielęgnacja, dobrana indywidualnie do każdej ze stref skóry
- stosowanie preparatów jednocześnie nawilżających oraz regulujących wydzielanie sebum.

Rodzaj cery uwarunkowany jest genetycznie, natomiast na jej stan mają wpływ również czynniki zewnętrzne.

Czynniki zewnętrzne oddziałują na skórę na tyle silnie, że zdarza się, że w ciągu życia całkowicie zmienia ona swój stan.

Ocena cery:

Cerę oceniamy na podstawie dwóch zmiennych – poziomu tłuszczu produkowanego przez gruczoły łojowe i wody wydzielanej przez gruczoły potowe.

Jak określić rodzaj cery?

Określenie rodzaju cery to podstawa wyboru odpowiednich kosmetyków i rodzaju pielęgnacji. Jak rozpoznać, do jakiego rodzaju należy nasza skóra?

 Przede wszystkim możemy spróbować ocenić to sami. W tym celu powinniśmy obserwować skórę – jak zachowuje się po zastosowaniu wody z mydłem, po użyciu tłustego kremu, przed wieczornym demakijażem i po zastosowaniu mleczka kosmetycznego. Ważne jest również, jak skóra reaguje na zmiany atmosferyczne, takie jak słońce, wiatr, suche powietrze

Warto przyjrzeć się, które z powyżej wymienionych rodzajów cer charakteryzują najbliżej naszą skórę. J. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie sami określić typu naszej cery, możemy zgłosić się do lekarza lub kosmetologa, którzy na podstawie wywiadu, analizy wizualnej i dotykowej, pomogą nam znaleźć odpowiedź.

Jak przebiega taka wizyta?

Rozpoznanie typu cery i jej stanu przeprowadza się za pomocą następujących metod:

 • wywiad bezpośredni – rozmowa lekarza albo kosmetyczki z pacjentem. Odpowiedzi na konkretne pytania, dotyczące problemów z cerą, dostarczają ważnych informacji, które pomagają postawić diagnozę. Pytania oscylują wokół sposobów pielęgnacji cery, jej reakcji na kontakt z wodą i z kosmetykami oraz występujących problemów skórnych, np. zaczerwienień, zaskórników czy grudek.

 • analiza wizualna – wzrokowa obserwacja powierzchni skóry. Pozwala ocenić ogólny stan skóry: łuszczenie, niedoskonałości, zaczerwieniania i zaskórniki. Należy ją uzupełnić, stosując inne metody.

 • badanie dotykowe – pozwala ocenić grubość skóry, jej jakość (czy jest szorstka, czy miękka), poziom nawilżenia oraz jędrność. Do tego badania wykorzystuje się czasami aparaty, mierzące turgor skóry.

 • badanie lampą Wooda – lampa daje powiększony obraz powierzchni skóry, umożliwiając dokładniejszą obserwację. Emitowane przez nią promienie ultrafioletowe pozwalają dostrzec wszelkie niedoskonałości. W zależności od typu cery twarz w świetle lampy Wooda przybiera różne kolory. W przypadku cery normalnej jest to kolor fioletowy, cery tłustej – kolor żółtawy, cery suchej – kolor bladofioletowy, a przy skórze odwodnionej – światło lampy jest słabo zabarwione. skinanalyser – narzędzie, które pozwala w dużym powiększeniu, rzędu 200%, obejrzeć dokładnie cerę i występujące na niej zmiany skórne. Obraz na kolorowym ekranie pokazuje dokładnie stan skóry, wszelkie zaczerwienienia, przebarwienia skórne, zmarszczki, przetłuszczenie i złuszczenia.

Rodzaj cery a typ cery?

Często myli się dwa pojęcia: rodzaje cery i typy cery. Do rodzajów cery należą cera sucha, tłusta i mieszana, z kolei typami cery są cera wrażliwa, naczynkowa i odwodniona. Możliwe są wszelkie zestawienia rodzajów i typów cery, co oznacza, że można mieć cerę suchą i wrażliwą lub suchą i naczynkową itd.

Typy cery charakterystyka…

 1. Cera normalna – występuje tylko u dzieci. Pory są na niej niewidoczne. Cera normalna czasem może mieć tendencję do przesuszania, ale rzadko. Brak na niej wykwitów skórnych. Powinna być pielęgnowana tylko zimą i latem w sposób zabezpieczający przed warunkami atmosferycznymi.

 2. Cera normalna dojrzała – nie ma na niej widocznych poszerzonych porów ani nadmiaru wydzieliny łojowej. Czasem jest nieznacznie sucha i mogą pojawić się obrzęki powiek.

 3. Cera tłusta – uwidocznione są na niej poszerzone pory oraz zaskórniki. Skóra tłusta charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem łoju, co powoduje świecenie się cery. Na ogół jest dość sprężysta. Wymaga szczególnej pielęgnacji. Przy cerze tłustej nie zaleca się opalania.

 4. Cera bardzo tłusta – charakteryzuje się bardzo poszerzonymi porami, zaskórnikami na całej twarzy, nadmiernym wydzielaniem łoju oraz występowaniem licznych wykwitów skórnych. Ten rodzaj skóry bardzo łatwo przeistacza się w cerę trądzikową.

 5. Cera tłusta dojrzała – widoczne są na niej poszerzone pory, zaskórniki z czarnymi czopami i niewielka ilość wykwitów. Ten rodzaj cery nadaje twarzy szarobrudny kolor.

 6. Cera tłusta z trądzikiem – podobna jest do cery tłustej, jednak zmiany skórne i wykwity występują na niej prawie ciągle. Skóra twarzy może być obrzęknięta. Pojawiające się krosty mogą pozostawić drobne blizny i przebarwienia.

 7. Cera sucha z trądzikiem – występuje niezwykle rzadko. Jest sucha, ma skłonności do łuszczenia się. Wydziela mało łoju i ciągle wyskakują na niej wykwity skórne.

 8. Podstawowa cera sucha – wykazuje tendencje do łuszczenia się i odwodnienia. Jest cienka, ma niewidoczne pory. Miejscami może być silnie przesuszona. Osoby z tym rodzajem cery mają często spierzchnięte usta.

 9. Cera sucha dojrzała – jest wrażliwa na czynniki atmosferyczne. Łuszczy się, czerwieni, ma niewidoczne pory. Wymaga nawilżania.

 10. Cera bardzo sucha – osoby z tym typem cery mają ciągłe uczucie suchości na twarzy. Jest to cera nadwrażliwa i ma tendencje do ciągłego łuszczenia się.

 11. Starzejąca się cera sucha – pory są na niej niewidoczne. Jest sucha, cienka, łuszczy się. Mogą występować na niej poszerzone naczynka. Skłonna do podrażnień.

 12. Cera mieszana – jest sucha na policzkach, a tłusta w tzw. sferze T, czyli na czole, nosie i na brodzie.

 13. Poza tymi typami cery można również mówić o cerze wrażliwej, z rozszerzonymi naczynkami oraz o cerze trądzikowej.

Rodzaj cery i pojawiające się na niej zmiany skórne mogą się zmieniać w ciągu życia. Dobrze więc badać skórę co pięć lat, bo może zmienić swoje skłonności pod wpływem nawyków żywieniowych, klimatu bądź przechodzenia menopauzy.