AROMATERAPIA

Kuracja olejkami

Trochę historii

Historia aromaterapii sięga starożytności. Wzmianki o stosowaniu olejków eterycznych w celach leczniczych pochodzą m.in. z Chin, Indii, Persji czy Egiptu.

Od najdawniejszych czasów ludzie wykorzystywali moc olejków eterycznych do różnych celów, wśród których działania terapeutyczne były najważniejsze.

Zapisy z Dalekiego Wschodu wskazują, że pachnące wyciągi stosowane w wielu zabiegach leczniczych, pozyskiwano drogą destylacji już 5000 lat temu. Tajemnice pozyskania i wykorzystania olejków eterycznych znali nieliczni, gdyż lecznicze właściwości aromatów uważane były za nadprzyrodzone. Olejki eteryczne były symbolem bogactwa i stanowiły jeden z najcenniejszych darów.

Starożytny Egipt- był wielką cywilizacją, wykorzystującą i rozwijającą aromaterapię. Aromaty znalazły szerokie zastosowanie w życiu codziennym starożytnych Egipcjan.

Indie-Hindusi sądzili, że aromaty otwierają duszę i rozum.

Grecja i Rzym- korzystali z esencji zapachowych. Używano ich także do religijnych obrzędów

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ciekawostka

Na początku XX wieku chemik francuski Rene-Maurice Gattefosse, eksperymentując w swym laboratorium, przypadkiem oparzył sobie dłoń. Zanurzył ją w stojącym obok naczyniu z olejkiem lawendowym. Zauważył, że oparzenie zagoiło się znacznie szybciej niż zwykle, nie pozostawiając żadnych blizn. Zainteresowało to chemika, który rozpoczął gruntowne badania właściwości olejku lawendowego. Rezultaty badań opublikował w książce „Aromaterapia”. To właśnie jemu zawdzięcza się termin „aromaterapia”.

 --------------------------------------------------------------------------------------------

Co to jest Aromaterapia?

Potocznie mówi się o niej, że jest leczeniem zapachami, i rzeczywiście poza dodatkowymi przyjemnościami zmysłowymi do tego właśnie się sprowadza.

Olejki eteryczne wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe, skórę czy błony śluzowe.

Olejki eteryczne wykorzystywane są w masażu, kąpieli i inhalacji

MASAŻ AROMATERAPEUTYCZNY - to masaż ogólny całego ciała i/lub w zależności od celu zabiegu masaż miejscowy. We wszystkich przypadkach do masażu stosuje się mieszaniny olejków rozpuszczone w naturalnych olejach roślinnych. Poleca się stosowanie olejów specjalnie korzystnych dla skóry, lub popularnych olejów jadalnych. Muszą być one świeże i co najważniejsze bez zapachu. Do masażu olejki eteryczne rozpuszcza się w oleju w proporcji 15-30 kropli mieszaniny olejków na 50 mililitrów (około 1/5 do 1/4 szklanki oleju). Do jednego masażu zużywa się mniej więcej 2-3 krople mieszaniny olejków rozpuszczonych w łyżce stołowej oleju roślinnego.

KĄPIEL AROMATERAPEUTYCZNA - to 15-30 minutowe zanurzenie się w ciepłej wodzie, do której dodano 10 kropli mieszaniny olejków na wannę. Przy kąpieli tylko nóg lub rąk należy odpowiednio do pojemności naczynia zmniejszyć ilość olejku. Po kąpieli skóry nie należy spłukiwać tylko wytrzeć. Formą miejscowej kąpieli aromaterapeutycznej jest KOMPRES AROMATERAPEUTYCZNY gdzie stosuje się przykładanie miejscowe ręcznika lub waty nasączonej roztworem 5-10 kropli olejku w połowie szklanki cieplej wody.

Inhalacje - to klasyczna aromaterapia w powietrzu lub rozpylanie albo odparowywanie olejków w pomieszczeniu, w którym przebywa pacjent. Inhalację dzieli się na 3 grupy:

A)              INHALACJE AROMATERAPEUTYCZNE robi się bądź nad naczyniem z gorącą wodą, do którego wkroplono 5-10 kropli mieszaniny olejków, bądź trzymając przy ustach i nozdrzach chustkę, na którą nakapano 5-10 kropli mieszaniny olejków.

B)               Typowa AROMATERAPIA W POWIETRZUto rozpylanie olejków rozpuszczonych w wodzie przy pomocy ogrzewanego świeczką

C)               KOMINKA AROMATERAPEUTYCZNEGO. W zależności od pomieszczenia stosuje się do 10 kropli mieszaniny olejków na zabieg (raz dwa razy dziennie np. rano i wieczorem).

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ciekawostka

                                                                                                           

Cierpiąca na bezsenność Kleopatra napełniała poduszki płatkami róż, co zapewniało jej dobry sen i piękne marzenia senne.

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Czym są olejki eteryczne?


Olejki eteryczne to ciekłe, lotne substancje zapachowe pochodzenia roślinnego znajdujące się najczęściej w specjalnych komórkach tkanki wydzielniczej roślin. Takie komórki są charakterystyczne dla roślin olejkodajnych, na przykład gatunków z rodziny sosnowatych, jasnotowatych, mirtowatych, rutowatych i baldaszkowatych.

Lecznicze olejki eteryczne pozyskuje się z różnych części roślin: kwiatów, liści, łodyg, kory drzew, korzeni i nasion. Wszystkie mają właściwości antyseptyczne, niektóre orzeźwiają, pobudzają do działania, wzmagają koncentrację, inne poprawiają nastrój, działają antydepresyjnie, odprężają. Jeszcze inne ułatwiają zasypianie, łagodzą różne bóle lub są afrodyzjakami.

 

Olejki eteryczne a olejki zapachowe?

Olejki eteryczne- Olejki eteryczne są całkowicie naturalnymi wyciągami roślinnymi, które uzyskuje się metodami destylacji, wyciskania lub chemicznej ekstrakcji. Uzyskane w ten sposób olejki mają przeważnie jedną dominującą nutę zapachową, która pachnie wyraziście i bardzo charakterystycznie, ale nierzadko dość surowo. Obecnie produkuje się olejki eteryczne z ponad 200 roślin, chociaż nie wszystkie z nich mają zastosowanie terapeutyczne.

Na całym świecie istnieją plantacje, na których uprawia się rośliny przeznaczone do pozyskiwania olejków eterycznych, głównie dla celów kosmetycznych, farmaceutycznych, perfumeryjnych i kulinarnych.

To olejkom eterycznym rośliny zawdzięczają swoją  woń, a w przypadku roślin jadalnych także swój smak. To właśnie olejki eteryczne najintensywniej oddziaływują na nasze zmysły, na nasz cały organizm. W niektórych roślinach olejki gromadzą się w liściach (np. rozmaryn), kwiatach (jaśmin), korzeniach (imbir), nasionach (kminek), u niektórych w korze (cynamon) czy owocach (cytrusy). Występują one także w źdźbłach niektórych traw (trawa cytrynowa). Szczególnie bogate w olejki eteryczne są drzewa iglaste (cedr, sosna, jodła), rośliny z rodziny rutowatych (pomarańcza, cytryna), baldaszkowatych  (anyż, kminek, fenkuł) i mirtowatych (eukaliptus, goździkowiec, mirt).

Olejki zapachowe- Olejki zapachowe to mieszaniny olejków naturalnych i syntetycznych substancji zapachowych lub całkowicie syntetyczne zapachy. Uzyskanie końcowego zapachu często jest efektem połączenia kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu, odpowiednio dobranych składników.

Nie posiadają one właściwości leczniczych a ich głównym zastosowaniem jest aromatyzacja pomieszczeń czy to poprzez zastosowanie ich w kominku zapachowym, w nawilżaczu powietrza, czy w zrobionym samodzielnie odświeżaczu powietrza.

Większość używanych przez nas na co dzień kosmetyków jest aromatyzowana właśnie syntetycznymi ekstraktami zapachowymi. Tak popularne i znane zapachy, jak: wanilia, kawa, opium, piżmo, czy też zielona herbata – używa się prawie wyłącznie w formie syntetyku, gdyż ich naturalne odpowiedniki są chemicznie nietrwałe lub też uzyskanie wymaganej ilości olejku w naturalny sposób jest bardzo kosztowne.

Olejek eteryczny czy zapachowy?

Co wybrać?

To jaki olejek kupić zależy przede wszystkim od tego, do czego ma być użyty. Jakie będzie jego zastosowanie? 

Jeśli potrzebujemy olejku w celach terapeutycznych, np. na ból głowy, przy przeziębieniu, czy do kąpieli - wybierajmy olejki eteryczne. Niezależnie czy będziemy robić inhalacje, nasiadówki, masaże czy używać olejku do kąpieli.

Jeśli potrzebujemy olejku do kosmetyków własnej produkcji w pierwszej kolejności wybierajmy olejki eteryczne. Naturalne pochodzenie tych olejków zapewnia efekt leczniczy i oczyszczający dla naszego organizmu. Ich wadą jest jednak to, że nie wszystkim odpowiadają surowe i dość jednostronne nuty zapachowe.

Jeśli natomiast chcemy nadać oryginalny zapach pomieszczeniu, w którym przebywamy lub zrobić na własny użytek pachnącą kompozycję, do tego celu możemy użyć właśnie olejki zapachowe.

Na co zwracać uwagę, kupując olejek?

Zasada numer jeden: dobry olejek musi kosztować. Za 10 złotych olejku różanego nie kupimy (zresztą, akurat tego konkretnego, za 50 złotych też nie). Niemniej, ładnie opakowane syntetyczne mieszanki mogą ceną dorównywać olejom naturalnym.

Zasad numer dwa – patrzymy na etykietkę. 

Niestety, nie ma jednego standardu opisywania etykietek (może i jest, ale nie jest przestrzegany), jednak dobrze na etykietce poszukać następujących informacji – większość szanowanych producentów je umieszcza. Porządna etykietka zwiększa szansę,że surowiec też jest porządny

  • określenie „olejek naturalny”

  • nazwa olejku wraz z nazwą łacińską rośliny, z której został otrzymany,

  • miejsce pochodzenia rośliny lub olejku, np. „olejek pomarańczowy z Sycylii”

  • nazwa producenta lub importera, jego dane kontaktowe

  • data produkcji lub data przydatności

  • na wielu etykietkach znajduje się również dawkowanie, ewentualne przeciwskazania czy wskazania

  • byłoby idealnie, gdyby na etykietce znajdował się chemotyp rośliny, zwłaszcza tych roślin, które mają bardzo zmienny chemotyp,

  • dodatkowo, jeśli producent posiada certyfikaty (na przykład przynależy do stowarzyszenia producentów olejków IFEAT) lub ma wdrożony jakiś system jakości (np. system ISO 9001), dodatkowo świadczy to o jego wiarygodności.

Zasada numer trzy: kupujemy olejki w ciemnych buteleczkach, najlepiej brązowych lub zielonych. Większość szanowanych producentów o tym wie i nie sprzedają olejków w przeźroczystych buteleczkach (światło może zniszczyć właściwości olejku).

 

W naszym sklepie odnajdziecie Państwo czyste olejki eteryczne oraz kominek zapachowy (oferta jest wciąż poszerzana). Dodatkowo w naszej ofercie znajduje się także podgrzewacz do olejów, dzięki któremu w domowym zaciszu będziecie mogli Państwo wykonać własną oliwkę do masażu w której zawrzecie wybrany przez siebie olejek eteryczny.

Jak wykonać oliwkę do masażu?

Przepis podstawowy

Czas?- 5min.

Stopień trudności? 0

Składniki: 1 lub 2 oleje (do wymieszania), olejek eteryczny (proporcje: 2–3 krople olejku na łyżkę oleju), wymieszać i przelać do ciemnej butelki.

Zastosowanie- zrobioną przez nas oliwkę należy delikatnie podgrzać w podgrzewaczu oleju do masażu (instrukcja podgrzania znajduje się w opisie produktu naszego sklepu).

Zapraszamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami o aromaterapii (i nie tylko) :)

*oleje bazowe: olej ze słodkich migdałów, olej kokosowy, olej jojoba,Olej z awokado, Oliwa z oliwek, Olej z pestek winogron, Olej sojowy, Olej z kiełków pszenicy.

*niektóre z powyższych olei znajdziecie Państwo w naszym sklepie

*gotową mieszankę (oliwkę) należy przechowywać w szczelnie zamkniętej butelce z ciemnego szkła.