Natura dla zdrowych i mocnych paznokci

O olejowaniu włosów i korzyściach jakie daje, pisaliśmy już w poprzednich artykułach. Jest to metoda o której wiedzą już niemal wszyscy. O olejowaniu paznokci natomiast niekoniecznie. Jest to ogromną stratą dlatego, że naturalne oleje działają cuda, również jeśli chodzi o paznokcie. Wzmacniają, odżywiają, sprawiają, że paznokcie stają się mniej łamliwe i nie rozdwajają się. Wybielają także wolny brzeg, a także wydłużają płytkę paznokcia, dzięki rosnącemu przyrostowi, zatem jest to doskonały ratunek dla osób które mają opłakany stan paznokci po ich długoletnim obgryzaniu.

BUDOWA PAZNOKCIA

Na początek trochę nauki :)

Dlaczego posiadamy paznokcie oraz z czego one się składają?

 

Paznokcie, podobnie jak włosy czy gruczoły zaliczane są do przydatków skóry. Budowa paznokcia jest dość złożona, ponieważ składa on wielu warstw i różnych elementów. Mogą one wydawać się mało istotnym elementem naskórka, jednak w codziennym życiu pełnią bardzo ważne funkcje. Nie tylko ze względu na walory estetyczne, funkcjonalne, ale również diagnostyczne. Stanowią one między innymi barierę ochronną dla zakończeń nerwowych palców rąk i stóp, a także są bardzo dobrym obrazem na podstawie, którego możemy stwierdzić stan naszego zdrowia.

Najważniejszą częścią całego narządu paznokciowego jest macierz paznokcia lub tzw. korzeń. W miejscu tym  tworzone są przeźroczyste komórki, które łącząc się ściśle ze sobą tworząc płytkę paznokciową. Warto uważać szczególnie na to miejsce, gdyż zbyt mocne uderzenie może uszkodzić macierz co wiąże się z zaburzeniem wzrostu całego paznokcia. Płytka paznokciowa jest głównym i największym elementem paznokcia. Zbudowana jest z keratyny. Poprzez różną gęstość siateczki naczyń krwionośnych znajdujących się pod płytką, może nieznacznie różnić się swoim kolorytem. Spoczywa ona na części naskórkowej, która stanowi łożysko paznokcia. Jest to element łączący płytkę paznokciową ze skórą. To właśnie stąd paznokieć pobiera wszystkie substancje odżywcze.Na płytce paznokcia zauważyć można białe zabarwienie w kształcie półksiężyca. Jest to tak zwany obłączek. Jego barwa wynika z niedokładnego przylegania do macierzy. Najbardziej widoczny jest na kciuku. Zakończenie całego paznokcia tworzy wolny brzeg. Pod nim z kolei znajduje się obrąbek naskórkowy podpaznokciowy. Całą powierzchnię paznokcia okalają fałdy skóry – tzw. wały paznokciowe. Wyróżniamy dwa wały paznokciowe boczne oraz jeden wał paznokciowy tylny. Pełnią one funkcje ochronne całego narządu. Skóra tworząca tylny wał paznokcia nie kończy się przy jego granicy, a wchodzi na powierzchnię tworząc obrąbek naskórkowy, który chroni macierz paznokcia przed różnego rodzajem infekcjami.

Płytka paznokcia zbudowana jest z trzech warstw:

 1. Warstwa grzbietowa – zbudowana jest ze zrogowaciałych komórek ściśle do siebie przylegających.
 2. Warstwa pośrednia – jest bardziej miękka, komórki znacznie luźniej do siebie przylegają.
 3. Warstwa wewnętrzna – wytworzona przez cienką warstwę nabłonka.

Dość teorii…do rzeczy !

Kruche, łamliwe i słabe paznokcie są problemem wielu z nas. Chcąc je wzmocnić stosujemy wiele różnych sposobów, jednak nie zawsze są one i skuteczne i zdrowe dla naszych paznokci. A przecież łamliwe i kruche paznokcie wymagają odpowiednich zabiegów, które sprawią, że staną się silniejsze i bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Warto też zgłosić się do lekarza, ponieważ łamliwe paznokciemogą być związane z niektórymi chorobami. W dzisiejszym artykule poznasz wszystkie szczegóły.

Zanim jednak przejdziemy do omówienia produktów, które służą paznokciom musimy skupić się również na tym co szkodzi płytce paznokcia. A mianowicie:

 • Dieta uboga w witaminy i minerały- Jeśli nie spożywasz odpowiednich ilości witaminy A i B, wapnia, żelaza i cynku, Twoje paznokcie są wtedy osłabione i podatne na złamania. Niedobory wapnia są widoczne od razu; pojawiają się małe białe plamki na płytce paznokcia. Należy reagować od razu. Chcąc wzmocnić paznokcie warto zadbać o dietę i wykluczyć z niej wszystko to, co może zawierać toksyny prowadzące do ich osłabienia. Do takich produktów zalicza się żywność wysoko przetworzoną, czyli fast foody, chipsy, słodycze, produkty smażone w głębokim tłuszczu i zawierające dużą ilość soli. Kawa i herbata wypijane w dużych ilościach też nie będą sprzymierzeńcami zdrowych paznokci, bo wypłukują z organizmu cenne składniki mineralne. A to właśnie one są niezbędne do tego, żeby nasze paznokcie były mocne, zdrowe i lśniące.

Uwaga! Wzbogać dietę w krzem (pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż) lub sięgnij po suplementy diety.

 • Drażniące detergenty w mydle i środkach czystości- wiele płynów do mycia naczyń, proszki do prania itp. zawiera substancje drażniące nie tylko naszą skórę ale bardzo osłabiające naszą płytkę paznokciową. Do nich zaliczyć możemy takie związki jak SLS, SLES, alkohol itd.  Powinniśmy unikać tego typu produktów. Jednak jesteśmy zmuszeni je zastosować powinniśmy chronić nasze dłonie ubierając lateksowe /gumowe rękawiczki (także podczas zmywania naczyń). W przeciwnym razie przyczyniasz się do tego, że skóra jest podrażniona i przesuszona, a paznokcie słabe i kruche. Dlatego warto zadbać o to, żeby również środki czystości miały łagodne składy. Pomyśl też nad zmianą mydła na takie, które będzie miało delikatniejsze substancje pianotwórcze i jak najczęściej wcieraj w dłonie i paznokcie krem do rąk na bazie naturalnych maseł i olejów roślinnych.
 • Manicure- jest to zabieg estetyczny tak powszechnie stosowany i lubiany przez kobiety. Ważną kwestią jest jednak aby unikać przede wszystkim nakładania kilku warstw lakieru, który może zawierać szkodliwe substancje takie jak ftalany, toulen, formaldehyd, ksylen i innych. Nie traktujmy także manicure jako ratunku dla naszych paznokci, zwłaszcza jeśli jest ten zabieg wykonywany bez przerwy i paznokcie cały czas przysłania lakier.
 • Obgryzanie
 • Problemy zdrowotne- Jeżeli organizm jest osłabiony za sprawą choroby, operacji lub depresji, paznokcie będą się łamać. Najczęściej wiąże się to z anemią, artretyzmem, chorobą tarczycy i dolegliwościami układu krążenia. Odwiedź lekarza w celu przeprowadzenia badań kontrolnych.
 • Paznokcie osłabia także aceton, składnik niektórych zmywaczy do paznokci. Dlatego wybieraj bezacetonowe, z zawartością ochronnych wyciągów roślinnych.

Jakim paznokciom polecana jest pielęgnacja olejkami?

Przede wszystkim zniszczonym! Regularna hybryda czy akryl to zabiegi nie najlepiej wpływające na kondycję paznokci. Jeśli Twoje paznokcie są łamliwe, kruche, o nieregularnym zabarwieniu lub na płytce widoczne są bruzdy czy nawet ubytki, spróbuj olejowania – być może raz na zawsze pożegnasz się z tymi problemami!

Jakie oleje na wzmocnienie paznokci?

 1. Olej rycynowy- jest powszechnie znanym i polecanym przez lekarzy środkiem przeczyszczającym. Jest również najbardziej znanym olejem ze swych szerokich właściwości dla naszej skóry, włosów,paznokci oraz rzęs. Jest olejem roślinnym pozyskiwanym z nasion rącznika pospolitego – byliny rosnącej także w Polsce. Tłoczy się go na zimno, a następnie poddaje procesowi wygotowania w wodzie, dzięki czemu następuje rozkład substancji trujących, które znajdują się w nasionach rącznika. Uzyskany olej ma gęstą konsystencję, słabo wyczuwalny zapach, jest bezbarwny albo jasnożółty. Jeśli masz zniszczone, kruche i rozdwajające się paznokcie podgrzej trochę olejku rycynowego w miseczce i zanurz w nim paznokcie na kilkanaście minut. Takie kąpiele powtarzaj co kilka dni. Skorzysta na nich również skóra Twoich dłoni, bo olejek ma działanie nawilżające i kojące. Możesz również zastosować metodę wcierania oleju 2 x dziennie w płytkę paznokciową oraz skórki wokół paznokci. Olej rycynowy upora się z rozwarstwiającymi się i łamliwymi paznokciami
 2. Olej ze słodkich migdałów- Możesz używać go podobnie jak oleju rycynowego, albo zanurzać całe dłonie w kąpieli przygotowanej z lekko podgrzanego oleju. Olej ze słodkich migdałów sprawi, że paznokcie będą mocniejsze, płytka błyszcząca, skórki miękkie, a dłonie gładkie i przyjemne w dotyku.
 3. Olej z oliwy z oliwek - Warto jest też raz w tygodniu zrobić kąpiel w podgrzanej oliwie z oliwek paznokciom pozbawionym lakieru. Odżywi to i zregeneruje płytkę paznokcia, a także nawilży skórki. Jak to zrobić? Nalewamy oliwę z oliwek do miseczki. Możemy dodać też kilka kropel soku z cytryny, w celu wybielenia płytki. Podgrzewamy. Można zrobić to w mikrofali, kąpieli wodnej.
 4. Olej kokosowy- stosowany na dłonie i paznokcie regeneruje skórę i przywraca nawilżenie paznokciom, które utraciły twardość. Wystarczy zastosować olej jak zwykły krem do rąk albo nałożyć grubą jego warstwę na paznokcie, owinąć je woreczkiem foliowym, a następnie ręcznikiem. Taką maskę trzymaj ok. 10 minut, a pozostałości zmyj ciepłą wodą.

EFEKTY:

Olejowanie wzmacnia paznokcie, stają się mniej kruche, nie rozdwajają się, nie łamią, są zdrowie i mocne. Zdecydowanie szybciej rosną. Wolny brzeg staje się bielszy. Skórki są nawilżone i nie wymagają wiele pracy.

Czy wiesz, że …

 • U zdrowego człowieka paznokcie u rąk rosną 0,5 – 1,2 mm tygodniowo, znacznie szybciej niż paznokcie u stóp.
 • Całkowity odrost płytki paznokciowej u rąk przebiega w czasie 90 – 150 dni, u stóp nawet 2-3-krotnie wolniej.
 • Paznokieć jest przeźroczystą płytką o grubości około 0,5-0,7 mm. Swą twardość i elastyczność zawdzięcza obecności keratyny, która jest podstawowym składnikiem komórek paznokciowych.