Porowatość włosów a dobór oleju

Włosy to bezapelacyjnie atrybut kobiecości. Na włosy zwracają uwagę zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Ocena jakości włosów u innych wynika z naturalnych instynktów człowieka - zdrowe, bujne, lśniące włosy były oznaką zdrowego, silnego organizmu i dobrej diety. Dziś na wygląd włosów ma wpływ nie tylko dieta, ale też kosmetyki. Świadoma pielęgnacja pozwoli wydobyć z naszych włosów naturalne piękno.

O metodzie olejowania włosów pisaliśmy już wcześniej w artykule „Olejowanie włosów –rytuał sprzed milionów lat”, w którym to wyjaśniliśmy czym jest i na czym polega olejowanie włosów. Dziś kontynuując ten wątek chcielibyśmy zająć się tym tematem szerzej, gdyż tak jak sam proces nakładania oleju jest ważny , tak równie istotny jest dobór oleju do kondycji swoich włosów. Czym dana kondycja jest? A mianowicie kondycja włosów to ich POROWATOŚĆ.

Czym jest owa porowatość włosów?

Porowatość włosów-brzmi przerażająco? Niczym termin z podręcznika trychologa? Nic bardziej mylnego. Jest to stan „zdrowia” Twoich włosów. Porowatość Twoich włosów świadczy o sposobie w jaki o nie dbasz i wynika z ułożenia łusek włosowych.

Budowa włosa i porowatość

Gdybyś umieścił swój włos pod mikroskopem, zobaczyłbyś, że nie jest on gładki jak tafla lustra, tylko zbudowany z nachodzących na siebie łusek – dokładnie w ten sam sposób, co szyszka sosny lub świerku.

Rzecz dotyczy właśnie owych łusek. Mogą one bowiem albo ściśle przylegać do siebie, albo rozchylać się w mniejszym lub większym stopniu. Aby sobie to lepiej wyobrazić, wystarczy pomyśleć o młodej szyszce (tak, znowu), która ma ściśle przylegające do siebie łuski, oraz – dla kontrastu- o szyszce dojrzałej, która uwolniła już nasiona. Jej łuski są mocno rozchylone na boki i rozwarstwione.

Łuski włosa zachowują się tak samo. W zależności od kondycji włosa albo są zwarte, albo rozchylone na boki w różnym stopniu. Porowatość to nic innego jak określenie stopnia rozchylenia owych łusek.

WŁOSY NISKOPOROWATE.

– Włosy o dobrej kondycji, które mają ściśle przylegające do siebie łuski to Są to włosy uznawane za ogólnie zdrowe. Łuski są ściśle ułożone. Włosy niskoporowate są z reguły odporne na stylizację, nie układają się zbyt dobrze i mają problem z chłonięciem wody. Z drugiej strony, włosy niskoporowate są znacznie mniej odporne na zniszczenia i oporne w oddawaniu właściwości odżywczych. Włosy tego typu uznawane są za najzdrowsze - nie puszą się i nie elektryzują, są lśniące i widać to na pierwszy rzut oka. Włosy niskoporowate trudno zmoczyć, a po zmoczeniu schną bardzo długo.

WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE.

– Włosy, których łuski są nieznacznie rozchylone. To mieszanka włosów niskoporowatych i wysokoporowatych. Taką mieszankę ma wiele osób z wielu powodów. Włosy w dobrej kondycji można zniszczyć zbyt częstą i agresywną stylizacją lub regularnym farbowaniem. Również niewłaściwa (lub brak) pielęgnacji prowadzi do pogorszenia stanu włosów, a stąd już tylko krok do wysokiej porowatości.

WŁOSY WYSOKOPOROWATE.

– Włosy bardzo zniszczone i nadwyrężone, o mocno odstających łuskach. Włosy tego typu są całkowitym przeciwieństwem włosów niskoporowatych. Włosy wysokoporowate chłoną wszystko jak gąbka, ale równie chętnie to wszystko oddają. Jeśli twoje włosy łatwo zmoczyć, a wysychanie zajmuje im przysłowiową sekundę, oznacza to, że masz włosy wysokoporowate. Wadą takich włosów jest fakt, że ich kondycja jest bardzo słaba - są suche, zniszczone, puszą się jak u pudla i źle znoszą wszelką stylizację (działanie lokówką, prostownicą i suszarką). Ich zaletą jest to, że z reguły dobrze się układają i są posłuszne.

Jakie mam włosy? Testy.

Test 1-

Chcesz sprawdzić, czy twoje włosy są nisko-, wysoko-, czy średnioporowate? Wykonaj prosty test, który w łatwy sposób to pokaże. Do szklanki wypełnionej letnią lub ciepłą wodą wrzuć swój jeden włos i zostaw go na ok. 5-10 minut. Po upływie tego czasu sprawdź, czy włos nadal znajduje się na powierzchni wody (włosy niskoporowate), czy zanurzył się tylko trochę (włosy średniporowate), a może wciągnął wodę w takim stopniu, że całkowicie znajduję się pod wodą (włosy wysokoporowate). Ten eksperyment daje dużo do myślenia.

 

 

 

Test 2-

Jakie oleje do jakiej porowatości?

WŁOSY NISKOPOROWATE- Oleje

Budowa „niskoporowatek” warunkuje to, jaki olej roślinny nadaje się najlepiej do ich pielęgnacji, a właściwie ochrony i dyscyplinowania. Do olejowania włosów niskoporowatych należy używać olejów bogatych w kwasy tłuszczone nasycone o małych cząsteczkach, które nie będą wnikały w głąb rdzenia, a pokryją go filtrem.

Oleje/masła polecane dla „niskoporowatek”: kokosowy, palmowy, babassu, lniany, rycynowy, słonecznikowy  masła : shea, kakaowe, mango, cupuacu,

WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE- Oleje

Na „średnioporowatkach” najlepiej sprawdzają się oleje bogate w kwasy jednonienasycone, których nieco większe cząstki uzupełnią ubytki we włosach i utworzoną ochronną warstwę. Warto stawiać na oleje z wysoką zawartością kwasów omega-3 i omega-6, bo na kwasy nasycone włosy średnioporowate będą reagowały wzmożonym puszeniem.

Oleje polecana dla „średnioporowatek”: rycynowy, słonecznikowy, z kiełków pszenicy, lniany, jojoba, z pestek dyni.

WŁOSY WYSOKOPOROWATE- Oleje

Bardzo mocno rozchylone łuski „wysokoporowatek” sprawiają, że potrzebne są im oleje o bardzo dużych i wyraźnych cząsteczkach. Ich zadaniem jest odbudowanie ubytków we włosach, odżywienie od wewnątrz i sklejenie łusek w celu obniżenia porowatości.

Oleje polecane dla „wysokoporowatek”: z orzechów laskowych, konopny, z pestek winogron, z pestek moreli,z pestek śliwki, z pestek brzoskwini, ze słodkich migdałów, z orzechów arachidowych, z pestek wiśni,avocado, lniany, z orzechów włoskich, słonecznikowy, z krokosza barwierskiego, z pachnotki, z wiesiołka, z pestek dyni, acai, z amarantusa, baobabu, z czarnuszki siewnej,z jeżyny, z kiełków pszenicy, kukurydziany ,z lnianki siewnej,komosy, makowy, z nasion czarnej maliny, z nasion czarnej porzeczki, z nasion czerwonej maliny,z nasion jabłka, z nasion truskawki,z nasion ogórecznika lekarskiego, z pestek arbuza, z zielonej kawy, sojowy, rycynowy.

WŁOSY NORMALNE- Oleje
Są to włosy zdrowe, podatne na układanie i zabiegi fryzjerskie. Jakie oleje będą im pasować ? Ciężko powiedzieć, wnioskuję, że będą to oleje półkwnikające lub ze zrównoważoną ilością omega-6,omega-3 i omega-9. Myślę jednak, że najlepiej sprawdzą się mieszanki olejowe. 

Oleje polecane do włosów normalnych: abisyński, arganowy, makadamia, jojoba, z nasion meadownfoan, z miodli indyjskiej, moringa, oliwa z oliwek,z  nasion papai, olej z orzechów laskowych, olej z  orzechów brazylijskich, rzepakowy, sezamowy, ryżowy, rycynowy, ze słodkich migdałów,z  kiełków pszenicy.